Poradnik o styropianie

Styropian do ocieplania ścian powinien mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Są one umieszczone w karcie technicznej,którą możemy znaleźć na każdej paczce styropianu. Często informacje te zawarte są już w nazwie o możliwości stosowania styropianu na fasadach.Według obowiązujących norm współczynnik przewodzenia ciepła U, nie powinien być mniejszy jak 0,25, a od 2017r.- 0,23, W/(m2-K).

Styropian warto wybrać zgodnie z konkretnymi potrzebami. Najistotniejszą cecha różniące poszczególne produkty jest współczynnik przewodzenia ciepła, bo to on decyduje o grubości warstwy ocieplenia i bilansie energetycznym całego budynku. Ważnymi cechami użytkowymi są również twardość i nienasiąkliwość.

Grubość styropianu musi być odpowiednia jeśli chcemy zapewnić właściwą izolację cieplną zgodną z wymogami normy. Zależy ona od rodzaju ściany która też jest pewną formą izolacji.

Do ciepłych murów z betonu komórkowego wystarczy styropian o grubości od 7cm do 11cm.

Ściany z bloczków silikatowych wymagają grubszej izolacji, w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła styropian powinien mieć od 11cm do 16cm.

Oznaczenia styropianu :

EPS 50- ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą jak 50 kPa, a na zginanie 75 kPa. Jego λ ≥ 0,042 W/(m·K). Nadaje się do wypełnienia szczelin w ścianach trójwarstwowych.

EPS 70- ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą jak 70 kPa, a na zginanie 100-115 kPa. Jego λ to 0,031-0,044 W/(m·K).

To najpopularniejszy rodzaj, nadaje się na wszystkie odmiany fasad.

EPS 80- ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą jak 80 kPa, a na zginanie 125 kPa. Jego λ to najczęściej 0,037-0,040 W/ (m·K).

Nadaje się do wszystkich typów fasad, głównie do ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem ze względu na dużą twardość.

EPS 100- ma wytrzymałość na ściskanie przy 10-procentowym odkształceniu względnym nie mniejszą jak 100 kPa, a na zginanie 150kpa. Jego λ ≤ 0,038 W/(m·K). Jego głównym przeznaczeniem są dachy i podłogi, jednak nadaje się również na ściany narażone na duże obciążenia i udeżenia.

Styropian do ścian dwuwarstwowych:

Styropian taki musi charakteryzować się wysoką twardością. Wytrzymałość na ściskanie nie może być mniejsze niż 70 kPa, a zatem symbol styropianu musi się zaczynać od EPS 70. Minimalna wytrzymałość na zginanie to 115 kPa. W ścianach przy których znajdziemy boisko do piłki nożnej jak i przy ścianach z ciężką okładziną zewnętrzną z płytek klinkierowych warto wybrać styropian mocniejszy EPS 80 lub EPS 100. Dzięki większej odporności na ściskanie i zginanie odpowiednio 125-150 kPa. A także na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty styropian może sobie poradzić z ciężarem okładziny (1m2 waży prawie 25kg).

Styropian pod deskami

W przegrodach ocieplanych metodą lekką suchą, dzięki mocnej warstwie osłonnej z desek, izolacja ścian jest w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia. Zatem jej twardość nie jest aż tak istotna, wystarczy przeznaczony na fasady styropian EPS 70. Znacznie ważniejsza jest przewodność ciepła, bo to ona decyduje o grubości ocieplenia. Im przewodność jest mniejsza tym ocieplenie może być cieńsze. W grubej warstwie izolacji łaty muszą być mocowane na podkładkach dystansowych albo trzeba montować podwójny ruszt desek elewacji. To wymaga stosowania specjalnie długich łączników zarówno do drewna jak i do styropianu. Użycie cieplejszej izolacji i możliwość jej pocienienia znacznie skraca czas, pracochłonności i koszt montażu. Najcieplejsze są styropiany szare, zawierające neopor zamiast polisterynu. Ich λ to 0,031-0,033 W/(m.K). Jednak również wśród styropianów białych występują produkty o niskim λ.